کاپادوکیا و ۱۶ جاذبه دیدنی این شهر سنگی “

کاپادوکیا منطقه کهنیه که در شرق و مرکز آناتولی، و در فلات ناهموار شمال رشته کوه توروس، یعنی در مرکز ترکیه ی امروزی هستش. مرزهای این منطقه در طول تاریخ همیشه جابه جا شدن. چشم انداز کاپادوکیا شامل وسعت ی بزرگی از سنگای آتشف شانی نرمه که به دلیل ی فرسایش، به برجا، مخروطا، دره ها و غارها تبدیل شدن. کلیساهای کنده شده در دل سنگ و تونلای درهم پیچیده ی زیرزمینی که یادگار دوره های بیزانس و اسلامی هستن، در سرتاسر این منطقه پراکنده شدن.

سفالینها و وسیله نوسنگی که در کاپادوکیا پیدا شدن، به حضور آدمای ساده در این منطقه دلالت دارن. کاوشگران در شهر جدید کولتپه (Kültepe) به بقایای شهر هیتی آشوریِ کانش (Kanesh) رسیدن که قدمت اون به هزاره ی سوم قبل از میلاد باز می شه. ده ها هزار لوح سفالی از بقایای یه گروه بازرگان آشوری در کانش، جزو قدیمی ترین اسناد نوشتاری پیدا شده در ترکیه هستن.

اولین نشونه ها از نام کاپادوکیا به قرن ششم پیش از میلاد برمیگرده؛ در اون زمان یک ساتراپ (فرماندار هخامنشی) ایرونی بر تسلط فئودال کاپادوکیا حکمرانی می کرد و آتشکدهای زرتشتیان همه جا دیده می شدن. این منطقه به خاطر زمین ناهموار و محصول کشاورزی تقریبا کم خود در روزگار قدیم کمتر پیشرفت پیدا و فقط چند شهر مهم داشت.

اسکندر کبیر از کاپادوکیا عبور کرد، اما سربازان رو تحت فرماندهی ژنرال پردیکاس فرستاد (سال ۳۲۲ قبل از میلاد). بعد از مرگ اسکندر، جنگی بر سر قدرت درگرفت و کاپادوکیا به دست مجموعه سلوکیان افتاد، اما یک مجموعه اشرافی محلی از ساتراپای (شهربان) ایرونی بازم حکومت می کرد و بر آئین مذهبی ایرونی تأکید می شد. کاپادوکیا پس از پیروزی رومیا در ماگنزی با روم بیعت کرد و برخلاف حملات پنتوسا و ارمنیا در اولین قرن قبل از میلاد، بازم وفادار موند. کاپادوکیا به عنوان کشوری تحت حکومت روم موند، تا اونکه امپراتور تیبریوس در سال ۱۷ پس از میلاد اونو به خاطر محاصره اش بر گذرگاهای هدفمند در کوهای توروس ضمیمه کرد.

این منطقه برخورد زودهنگامی با مسیحیت داشت. کتاب اعمال رسولان (The Acts of the Apostles) می گه که یهودیان کاپادوکیایی هنگام هبوط روح القدس در روز عید پنجاهه در اورشلیم بودن (اعمال، ۲، ۹)، و نامه ی اول پطرس (First Epistle of Peter) هم کاپادوکیا رو جزو جوامع مسیحی رنج دیده در آسیای سغیر می دونه (نامه ی اول پطرس، ۱،۱). در قرن چهارم سه قدیس کاپادوکیایی، به نامای بازیل کبیر (Basil the Great)، گریگوری نیسا (Gregory of Nyssa) و گریگوری نازیانزنوس (Gregory of Nazianzus)، با نوشته هاشون نقش مهمی در تشکیل تفکر مسیحیت، رد آریانیسم و توضیح اصول تثلیث اجرا کردن.

موقعیت کاپادوکیا در شرقِ امپراتوری بیزانس، باعث شده بود خیلی راحت موردتهاجم بقیه قرار بگیره. حملاتی از طرف قبایل جور واجور طی قرن پنجم میلادی، اونا رو به فکر ساخت استحکامات سنگین تری در این منطقه انداخت. در سال ۶۱۱ میلادی، تاخت وتاز سپاه ساسانی، پایتخت کاپادوکیا، یعنی قیصریه (Caesarea) رو ویرون کرد. حملات عربا به کاپادوکیا هم از قرن هفتم شروع و تا قرن دهم میلادی ادامه پیدا. شاید طی همین زمان بی ثباتی بود که غارها و تونلای بزرگ کاپادوکیا به دست آدم ساخته یا سازه های موجود پیشرفت یافتند تا به عنوان پناهگاه استفاده شن. بااین حال، تعیین تاریخ دقیقِ ساخت اونا سخته.

کاپادوکیا در قرون دهم و یازدهم میلادی زمان صلحی رو تجربه کرد که باعث رونق در ساخت وساز کلیساها و صومعهای سنگی شد. خیلی از کلیساهای باقی مونده از این دوره، تزئینات زیادی دارن. پس از اونکه ترکای سلجوقی در سال ۱۰۷۱ سپاه بیزانس رو در جنگ ملازگرد شکست دادن، کاپادوکیا تحت کنترل اونا درآمد و امپراتوری بیزانس واسه همیشه این منطقه رو ازدست داد.

الان نام کاپادوکیا به طور عادی در صنعت گردشگری واسه اشاره به منطقه ای استفاده می شه که تقریبا از قیصریه تا آق سرای کشیده شده؛ جایی که بیشترین تعداد آثار تاریخی رو میشه در اون پیدا. پربازدیدترین جاذبه های کاپادوکیا عبارت ان از شهر زیرزمینی درینکویو، شهر زیرزمینی کایماکلی و پارک ملی گوریمه؛ منطقه ای که پر از کلیساها و خونه های سنگیه. پارک ملی گوریمه و دیگر جایای سنگی در این منطقه در سال ۱۹۸۵ به عنوان منطقه میراث جهانی یونسکو ثبت شدن.

۱. موزه ی فضای باز گوریمه

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

درست بیرون روستای گوریمه، میشه موزه ی فضای باز گوریمه (Göreme Open-Air Museum) رو دید که منطقه ای تحت حفاظت یونسکو، و یه سری از کلیساها و صومعهای سنگیه که نقاشیای شگفت انگیزی رو در خود جای دادن. این مجموعه ۱۰ تا ۱۲ قرن قدمت داره و به همون زمونه ای برمیگرده که کاپادوکیا مرکز دینی مهمی واسه بیزانس حساب می شد. چندین کلیسا در این مجموعه وجود دارن، اما مهم ترین شون عبارت ان از کلیسای سیب (Elmalı Kilise)، که فرسکو یا دیوارنگاره ی معراج حضرت عیسی (ع) بالای درب اینه؛ کلیسای سنت باربارا (Azize Barbara Şapeli) با دکوراسیون داخلی قرمزش؛ کلیسای مار (Yılanlı Kilise)، با دیوارنگارهایی از سنت جورج و دیوارنگارهای جالبی از اونوفریوس؛ کلیسای تاریک (Karanlık Kilise) با دیوارنگارهای بازسازی شده و کلیسای قلاب (Tokalı Kilise) با دیوارنگارهای خیره کننده ای که کل فضای طاقی اتاق رو پوشش میدن. این موزه یکی از مهم ترین دیدنیای ترکیه و مهم ترین جاذبه ی گردشگری کاپادوکیاست.

۲. گوریمه

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

گوریمه (Göreme) بسیار جذاب و دیدنیه و چندین مجله معتبر بخش ی گردشگری، اونو یکی از زیباترین روستاهای دنیا دانسته ان. نصف این داهات در خاک دفن شده و نمای خونه های سنگی اش، هزارتوی اتاقای غاری رو در دل خود مخفی کردن. تورهای بالون هوای گرم، واسه بیشتر بازدیدکنندگان سرگرمی اصلی به حساب میاد. این بالونا هر روز صبح به آسمان گوریمه می رن و در نزدیکیا ی این داهات برفراز دره ها به گشت وگذار می پرازن. کلیسای چشم شیطان (El Nazar Kilise) و کلیسای مخفی (Saklı Kilise) هر دو در موز کادسی (Müze Caddesi)، در فاصله کمی از موزه ی فضای باز گوریمه هستش ان.

۳. شهر زیرزمینی کایماکلی

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

واسه اولین بار در عصر برنز دوره هیتیا بود که ساکنان این منطقه شروع به کندن شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا از دل زمین کردن؛ اما این شهرها واسه تاریخچه بیزانسی خود (در قرون ششم و هفتم میلادی) معروف هستن، همون زمانی که مسیحیان این منطقه مجبور شدن به مدت طولانی واسه فرار از حمله اعراب و ایرونیا، زیر زمین زندگی کنن. شهر زیرزمینی کایماکلی (Kaymaklı Underground City) بزرگ ترین شهر زیرزمینی کاپادوکیا، با هزارتویی از اتاق هاست که با تونلایی به هم وصل شدن و هشت طبقه هم داره. بازدیدکنندگان می تونن در چار طبقه از این طبقات به گشت وگذار بدن. گشتن زیر زمین در شبکه تودرتویی از تونلا، تجربه فوق العاده ایه، اما اونایی که ترس از فضاهای تنگ و محدود دارن باید بدونن که بعضی از این تونلا بسیار تنگ هستن.

۴. موزه ی فضای باز زلو

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

قدم زدن در موزه ی فضای باز زلو (Zelve Open-Air Museum) با صخره های سنگی که پر از سکونتگاه هایی غاریه، شما رو به سفری در دل زمان و به کاپادوکیای قدیم می بره. زندگی در این منطقه از قرن نهم میلادی به عنوان صومعه شروع شد و تا قرن بیستم هم به عنوان یک روستای پررونق ادامه داشت. این داهات به خاطر خطرات به دلیل فرسایش و ریزش سنگ، در سال ۱۹۵۲ تخلیه شد. حالا کل داهات به موزه تبدیل شده. دو جای مذهبی جالب در این منطقه هست که باید اونا رو دید؛ یکی کلیسای انگور (Üzümlü Kilise) که سالم باقی مونده و یک مسجد سنگی چشم نواز. اما لذت واقعی در این محل عبور از راه های پرپیچ وخم صخره ای، جستجو فضای داخلی خونه های غاری که با دود آتیش سیاه شدن و تماشای مناظر فوق العاده اطرافه.

۵. شهر زیرزمینی درینکویو

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

شهر زیرزمینی درینکویو (Derinkuyu Underground City) عمیق ترین پناهگاه زیرزمینی کاپادوکیاست و مسیحیان ساده، از این شهر هم مثل کایماکلی، واسه فرار از حملات استفاده می کردن. این تونلا همین طور که پایین و پایین تر می رن، تنگ و تنگ تر می شن. در این هزارتوی زیرزمینی محلی غارمانند ویژه ی مراسم دینی و محلایی واسه زندگی و انبار وجود دارن که میشه در اونا به جستجو پرداخت. سیستم تهویه هوای استادانه ای رو که ساکنان درینکویو استفاده می کردن هم میشه دید. شهرهای زیرزمینی درینکویو و کایماکلی اون قدر به هم نزدیک هستن که میشه در یک روز از هر دو بازدید کرد، اما اگه می خواید فقط یکی رو ببینین، باید بدونین درینکویو کمتر موردتوجه گروه های بزرگ گردشگریه؛ پس در اونجا بهتر می تونین بدون هیچ گونه مزاحمتی در تونلا گشت وگذار کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کاهش استرس مسافرت با نکاتی که سفرتون رو لذت بخش می کنه

۶. دره های سرخ و رُز

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

زیباترین دره های پیچیده ی کاپادوکیا (Red and Rose Valleys) بین دو روستای گوریمه و چاووشین (Çavusin) هستش ان. تپه های سنگی به رنگای صورتی و زرد و نارنجی که از انفجارهای آتیش فشانی و هزاران سال فرسایش باد و آب به وجود اومده و در سرتاسر منطقه کشیده شدن. بین این صخره ها، کشاورزان محلی هنوزم از باغای سرسبز و زمینای سبزی کاری شده نگهداری می کنن. کلیساهای مخفی و مخفیگاهای راهبان هم که به دوره بیزانس برمی گردند، در دل سنگا تراشیده شدن.

ده ها راه پیاده روی در این منطقه، فرصت فوق العاده ای رو جفت و جور می کنن تا کتانی هاتون رو بپوشید و به دل کوه بزنین. سه جاذبه ی خاص در دره رز عبارت ان از کلیسای ستون دار (Kolonlu Kilise)، کلیسای صلیب (Haçlı Kilise) با صلیب بزرگش که در سقف غار کنده کاری شده و کلیسای سه صلیب (Uç Haçlı Kilise) با کنده کاریای سقفش که به شکل شگفت انگیزی حفظ شدن و دیوارنگارهای جالب که خیلی آسیب دیده ان.

۷. دره ایهلارا

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

دره ایهلارا (Ihlara Valley) دره باریک و سرسبزیه که در انتهای معبر عمیق ۱۰۰ متری، در جنوب غربیِ کاپادوکیا هستش و دل هر عاشق طبیعتی رو می بره! این دره که با صخره های ناهموار و شیب دار محاصره شده، بهشتی پر از درختان بلند سپیدار و زمینای کشاورزی حاصل خیز، در کنار رودخانه ی پرآب ملندیز (Melendiz River) است که از روستای ایهلارا تا روستای سلیم (Selime)، ۱۴ کیلومتر طول داره. اینجا در طول زمان امپراتوری بیزانس، محل موردعلاقه ی جوامع راهبان هرمسی بود که کلیساها و صومعها رو در دل صخره ها می کندند و کنج عزلتی واسه خودشون دست وپا می کردن. کلیساهای زیادی در این راه وجود دارن، اما کلیسای معطر (Kokar Kilise)، کلیسای مار (Yılanlı Kilise) و کلیسای سنت جورج (Kirk Dam Altı Kilise) از دیدنی ترین کلیساهای این مجموعه هستن. در روستای سلیم، قله ی سنگیِ صومعه ی سلیم (Selime Monastery) هم جزو دیدنی هاست.

۸. چاووشین

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

جاذبه های اصلی در روستای زیبای چاووشین (Çavusin)، دو کلیسای بیزانسی دوست داشتنی هستن. در ورودیِ شهر، کلیسای چاووشین (Çavusin Church) قرار داره که به خاطر اینکه اول قرن بیستم به عنوان لونه ی کبوتر استفاده می شده، به کیسای خونه ی کبوتر بزرگ هم معروفه. این کلیسا دیوارنگارهای خیره کننده ای داره. پس از پیاده روی به طرف بالا و برفراز یه سری از خونه های متروکه، به مرکز روستایی قدیمی می رسیم که کلیسای سنت جون باپتیست (Church of St. John the Baptist) در اونجا هستش. این کلیسا رو قدیمی ترین کلیسای کاپادوکیا میدونن و شباهتای اون به قصرهای سلطنتی و ستونای ضخیمش بسیار تماشایی هستن.

۹. سوگانلی

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

دره های دوقلوی سوگانلی (Soǧanlı) پر از قله های سنگی هرم شکلی هستن که واسه اولین بار در دوره رومیا توخالی شدن. در اون زمانی که امپراتوری بیزانس به اوج شکوه خود رسیده بود، سوگانلی به مرکز بزرگ مسیحیت تبدیل شد، و قله های سنگی اش صومعهایی واسه گوشه نشینیِ راهبان بودن. بهترین دیوارنگارهای حفظ شده ی این مجموعه، در کلیسای کلاه سیاه (Karabaş Kilise)، کلیسای مار (Yılanlı Kilise) و کلیسای مخفی (Saklı Kilise) قرار دارن.

سوگانلی جای فوق العاده ای واسه گردشی یک روزهه. جاده ای که به اینجا می رسه، پر از روستاهای متروکه و اماکن تاریخی جالبه. دو مورد از بهترین جاذبه های سوگانلی عبارت ان از صومعه ی کسلیک (Keslik Monastery) مربوط به زمان بیزانس و خرابه های باستانی رومن سوبسوس (Roman Sobesos).

۱۰. پاشابگ

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

دره پاشابگ (Paşabaǧ) قلهایی سنگی به شکل قارچ داره که باعث شده به یکی از معروف ترین دیدنیای کاپادوکیا بدل شه. اول دوره بیزانس، گروهی مذهبی که ملتزمین سنت سیمئون استایلایتز (St. Simeon Stylites) بودن، زندگی خود رو وقف آیین ستون نشینی اینجا کردن. اما به جای ستون، اتاقکایی در بالای قلها کندند تا بتونن در تنهایی به عبادت بدن. یکی از اتاقکای این راهبان رو هنوزم می شه دید. سفر به دره پاشابگ رو میشه با بازدید از موزه ی فضای باز زلو ترکیب کرد. این دو محل تقریبا دو کیلومتر از هم فاصله دارن و در یک راه هستش ان.

۱۱. اوچیسار

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

روستای اوچیسار (Uçhisar) در دژ سنگی بزرگی قرار گرفته که پر از تونل و غاره. این دژ سنگی هم درست مثل شهرهای زیرزمینیِ این منطقه، روستاییان رو در زمان رومیا و بیزانس، از خطر مهاجمان درامان نگه می داشت. میشه از این قلعه تا نوکِ اون بالا رفت و از اونجا منظره ی پانارومای خیره کننده ای رو از دره هایی که داهات رو محاصره کردن، تماشا کرد. اوچیسار نقطه شروع خوبی واسه پیاده روی در دل دره ها هم هست. به ویژه مسیرهای پیاده روی در دل دره کبوتر (Pigeon Valley) و دره سفید (White Valley) که به گوریمه می رسن و در این راه صحنهای چشم نوازی رو میشه تماشا کرد.

۱۲. آوانوس

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

آوانوس (Avanos) شهر شلوغی در نزدیکی رود قزل ایرماق (Kızılırmak River) است. بخش قدیمی تر این شهر هزارتویی از خیابونای سنگ فرش شده داره که عمارتای بزرگ و متروکه ی عثمانی در اونا هستش ان. اصلی ترین جاذبه ی آوانوس، هنر سفال گری اینه. این شهر تاریخچه ای از صنعت سفال گری داره که قدمت اون به دوره هیتیا می رسه. الان هم مثل اون زمان، صنعتگران محلی از خاک رس قرمزِ رودخانه ی قزل ایرماق واسه ساختن سفالا استفاده می کنن. کارگاها و مغازه های سفال در خیابون اصلیِ شهر و کنار رودخانه قرار دارن. خیلی از صاحبان این کارگاها اجازه میدن کارشون رو از نزدیک ببینین و حتی خودتون هم دستی به کار ببرین.

موزه ی جدید شهر، به نام موزه ی گورای سرامیک (Guray Ceramic Museum) مجموعه شگفت انگیزی از سرامیک از سرتاسر ترکیه رو در خود جای داده. جای این موزه هم ارزش دیدن رو داره؛ یه سری از غارها که زیر کارگاه سفال گورای (Guray Pottery Workshop) کنده شدن.

۱۳. صومعه ی نقره ی قدیمی

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

صومعه ی نقره ی قدیمی (Eski Gümüşler Monastery) تقریبا در ۱۰ کیلومتری شمال غربیِ شهر نیگده (Niǧde) در جنوب کاپادوکیا هستش. این کلیسای سنگی دیوارنگارهای بسیار چشم نوازی داره که هیچی کم از دیوارنگارهای کلیساهای معروف تر نزدیک گوریمه ندارن. قدمت این نقاشیا به قرن یازدهم میلادی بازمی شه و موضوع شون عید تبشیر و مریم مقدس با عیسی (ع) در کنار جبرئیل و میکائیله. یه سری از تونلا هم هستن که اخیرا بازسازی و به روی گردشگران باز شدن. البته در بعضی قسمتا کمی تنگ هستن، اما گشت وگذار در اونا بسیار جالبه.

۱۴. قیصریه

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

۱۵. حاجی بکتاش

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

حاجی بکتاش (Hacibektaş) محل زیارت پیروان طریقت بکتاشیهه؛ طریقتی که حاجی بکتاش ولی، عارف و صوفی ایرونی، اونو پایه گذاری کرده. این موزه محل عبادت بوده و آرامگاه حاجی بکتاش ولی هم در اون هستش؛ علاوه براین، دیدنیای جالبی از این طریقت هم در این موزه به نمایش گذاشته شدن.

در راه بین شهرهای نوشهر (Nevşehir) و حاجی بکتاش (Hacibektaş)، روستای گلشهر (Gulşehir) قرار گرفته که دو جاذبه ی دیدنی داره. صومعه ی سنگیِ آچیک سارای (Açık Saray) که شاید در قرون ششم و هفتم میلادی راهبان از اونا استفاده می کردن که اتاقای جالبی در دل غارها دارن. کمی که در این راه پیش می روید، کلیسای سنت ژان واسه قرن سیزدهم قرار داره که برخلاف برخورداری از دیوارنگارهای رنگارنگ باشکوه و خوب حفظ شده، کمتر موردتوجه بازدیدکنندها قرار میگیره.

۱۶. اورگوپ

کاهش وزن با ۳ قدم ساده اما معجزه آسا آموزشی

اورگوپ (Ürgüp) دیدنیای زیادی نداره، اما خیلی از گردشگران کاپادوکیا، به خاطر هتلا و رستورانای خوبش، اونجا رو واسه ماندن انتخاب می کنن. بناهای به جا مونده از دوره سلجوقی عبارت ان از مسجد کرمان اوغلو (Karamanoǧlu Mosque) که قدمت اون به قرن سیزدهم برمیگرده و همین طور آرامگاه آلتی کاپی توربسی (AltıKapı Türbesi) که به وسیله یک شاهزاده ی سلجوقی واسه خونواده اش ساخته شده. بخش قدیمی شهر که با تپه ای از مرکز مدرن اون جدا شده هم خونه های سنگی زیبایی از زمان عثمانی داره که خیلی از اونا خوب بازسازی شده و حالا به هتل تبدیل شدن.

در همون نزدیکی روستای کوچیک مصطفی پاشا (Mustafapaşa) هستش که تا تبادل جمعیت سال ۱۹۲۳ با یونان، جامعه ای مرکب از یونانیا و ترکا رو در خود جای داده بود و خیلی از خونه های سنگی قدیمیِ اون در امتداد خیابونای خلوت سنگ فرش شده، از ساکنان یونانی اون به جا مونده ان. کلیسای آجیوس کونستانتینوس النی (Agios Konstantinos-Eleni) درست در مرکز این شهر هستش و کلیسای آیوس واسیوس (Ayios Vasilios) قرن دوازدهمی هم بالای تپه قرار گرفته. چند کلیسای غاری کوچیک هم بیرون از شهر در دره صومعه (Monastery Valley) وجود دارن.


دسته‌ها: آموزشی