نکاتی که باید پیش از رفتن به فرودگاه رعایت کنین

۱. از قبل برنامه ریزی کنین

با مراجعه به سایت شرکت هواپیمایی خود، پیش از ترک خونه، از تأنه هواپیمای خود خبردار شین تا دیگر مجبور نباشید ساعتا در سالن انتظار فرودگاه منتظر بمونین. مراجعه به سایت فرودگاها هم خوبه و می تونین با مراجعه به اونا از اقدامات امنیتی درحال اجرا خبردار شین و واسه اونا برنامه ریزی کنین. بعضی وقتا انتظار کشیدن واسه تاکسی یا سعی واسه یافتن هتل پس از رسیدن به مقصد هم دردسرساز می شه. پس می تونین از قبل هتل دلخواه خود رو رزرو کنین. در هتل هم ممکنه تاکسیا یا خدمات حمل ونقل محلی موجود به شما معرفی شه.

۲. وسایل موردنیاز خود رو از قبل آماده کنین

کاهش استرس مسافرت با نکاتی که سفرتون رو لذت بخش می کنه آموزشی

شما می تونین با آماده کردن هوشمندانه ی وسایل لازم سفر، تا حد خیلی از استرس مسافرت کم کنین. فهرستی از تموم چیزایی رو که باید همراه خود ببرین، تهیه کنین و مقابل هر کدوم از اونا که در چمدون می ذارین، تیک بذارین تا مطمئن شید چیزی رو فراموش نمی کنین. شب قبل از مسافرت یا چند ساعت پیش از زمان حرکت، وسایل خود رو آماده کنین تا به دلیل عجله واسه آماده کردن وسایل خود دچار استرس نشید و تموم چیزایی رو که ممکنه از یاد ببرین، در چمدون و وسایل سفر خود بذارین. چیزایی رو که در طول سفر به اونا احتیاج پیدا می کنین، دم دست و داخل کیف دستی خود بذارین و چیزای دیگری رو که در طول سفر به اونا احتیاجی ندارین، در چمدون بذارین تا احتمال گرفتار شدن در قسمتای کنترلی و امنیتی فرودگاه کاهش پیدا کنه.

۳. لباس راحتی بپوشید

در گذشته مسافران عادت داشتن واسه پرواز لباسای شیک و رسمی بپوشن، ولی حالا میدونیم که پوشیدن لباسای راحت در زمان مسافرت چقدر مهمه. حتما کفشای راحتی بپوشید که واسه باعجله راه رفتن در فرودگاه یا رفت وآمد به طرف اتومبیل خود (که ممکنه مجبور شید اونو در جایی دور پارک کنین) مناسب باشه. حتما لباسای راحتی بپوشید که خیلی راحت بتونین حرکت کنین و پوشیدن اونا در تموم طول روز واسه شما سخت نباشه. اگه به جایی سفر می کنین که آب وهوای سردی داره، حتما چند لباس روی هم بپوشید، چون در فرودگاه هوا گرم هستش و مجبور میشید لباسایی رو که روی لباسای دیگر پنهون اید دربیاورید، ولی وقتی به مقصد می رسین، احساس سرما می کنین و به لباس گرم احتیاج دارین.

۴. مراقب سلامت جسمی خود باشین

ویتامینای لازم بدن خود رو استفاده کنین، شب پیش از مسافرت خوب بخوابید و داروها و چیزایی که استرس شما رو کم می کنه، دم دست داشته باشین تا احتمال مریض شدن به دلیل استرس مسافرت و میکروبای موجود در هوای فرودگاه کاهش پیداکند. هیچی نمیتونه بیشتر از این مسئله موجب استرس شما شه که ببینین مسافرتی که بادقت برنامه ریزی کردین، به دلیل سرماخوردگی یا حتی مریضیایی بدتر از اون دچار مشکل شده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کایزن چیه و چه کاربردی داره؟

نکاتی که باید در زمان مسافرت رعایت کنین

۱. زودتر به فرودگاه برید

اگه پیش از پرواز زمان کافی داشته باشین، استرس به دلیل پیدا کردن جای پارکینگ، بررسی کیفا و چمدونا در فرودگاه، عبور کردن از بخش امنیتی فرودگاه و بقیه جنبه های سفر کاهش پیدا می کنه. ولی درصورت نداشتن زمان کافی و عجله داشتن این استرسا بسیار بیشتر میشه. اگه هم خیلی زود به فرودگاه برسین می تونین کتاب بخونین، موسیقی گوش بدین یا در محوطه ی فرودگاه قدم بزنین و پیش از سفر کمی ورزش کنین. درصورت داشتن زمان کافی، اگه طی مراحل سوار شدن به هواپیما هم دچار مشکلی شید، دست کم دیگر نگرانی ازدست دادن پرواز رو نخواهید داشت.

۲. پیش از مسافرت خوب غذا بخورین

خوردن غذاهای سالم پیش از رفتن به فرودگاه، به چند دلیل موجب کاهش استرس شما می شه:

  • مجبور نیستین غذاهای گرون فرودگاه رو بخرین
  • مجبور نیستین به وعده غذایی که در پرواز سرو می شه (که بعضی وقتا ارزش غذایی پایین و مزه ی ناجوری داره) متکی باشین
  • نباید نگران نامتعادل شدن سطح قند خون خود (که می تونه بر ایجاد وخوی شما اثر بزاره) در زمان مسافرت باشین.

۳. چند روش و ترفند سریع واسه آزادی از استرس داشته باشین

اگه استرس فشار زیادی به شما میاره، تمرینات تنفسی، روشای آروم سازی پیشرونده ی عضلانی (progressive muscle relaxation) و بقیه روشای سریع کاهش استرس به شما کمک می کنه که با سرعت بیشتری آرامش خود رو به دست بیارین.

۴. نگاه درستی داشته باشین

به جای اینکه به سفر به چشم موقعیتی استرس زا نگاه کنین، اونو تجربه ای جالب یا دست کم، یک رقابت درنظر بگیرین. با داشتن نگرشی درست و انجام آمادگیا و کارایی که در بالا اشاره شد، استرس مسافرت شما کاهش زیادی پیدا می کنه.

چند نکته دیگر واسه کاهش استرس مسافرت

کاهش استرس مسافرت با نکاتی که سفرتون رو لذت بخش می کنه آموزشی

  • اشیای فلزی (مثل کلید) رو به جای جیب در کیف دستی خود قراردهید تا دیگر مجبور نباشید پس از عبور از درب آشکارساز فلز فرودگاه، جیبای خود رو خالی کنین.
  • اول روز سفر کنین، چون احتمال تأنه در پروازهای اول روز کمتره.
  • چیزی واسه سرگرم کردن خود (مثل کتابی جالب و جدید) همراه داشته باشین، تا در صورت تأخیر پرواز یا در پروازهای طولانی، با اونا خود رو سرگرم و آروم کنین.

امیدواریم با رعایت این پیشنهادا بتونین استرس خود رو مدیریت کنین و سفر لذت بخشی واسه خود رقم بزنین.دسته‌ها: آموزشی