متن کامل پایان نامه ارشد با فرمت ورد

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها

قسمتی از متن پایان نامه :

فرآیند آموزش در یک سیستم بازشناسی الگو   (2006Kuncheva,)

 

 

در یادگیری بانظارت، برای هر الگو در مجموعه­ی داده، علاوه بر یک بردار ویژگی، یک برچسب کلاس هم هست. هدف این می باشد که بر اساس نمونه­های موجود، یک رده­بند[1] به گونه­ای آموزش داده گردد که بتواند نمونه‌های جدیدی را که تاکنون ندیده می باشد با کمترین خطا در کلاس مربوط به خودشان رده‌بندی کند. روش یادگیری با در نظر داشتن ماهیت مسأله تعیین می­گردد. اگر الگوها برچسب کلاس داشته باشند، از روش یادگیری بانظارت و اگر الگوها برچسب کلاس نداشته باشند از روش یادگیری بدون نظارت بهره گیری می­گردد.

اگر روش یادگیری بانظارت باشد، گام بعدی اجرای فرآیند گزینش ویژگی[2] می باشد. ویژگی­هایی که در مرحله­ی استخراج ویژگی از الگوها استخراج می شوند، دارای کیفیت و اهمیت یکسانی نیستند و بعضی از آن‌ها نسبت به بقیه از اهمیت و کیفیت بالاتری برخوردارند. هر چه قدرت یک ویژگی برای جداسازی نمونه­ها در کلاس­های مختلف بیشتر باشد، کیفیت بالاتری دارد. در مرحله­ی گزینش ویژگی، زیرمجموعه­ای از ویژگی­ها که بیش‌ترین اهمیت را در جداسازی کلاس­های الگو دارند، از بین مجموعه­ی ویژگی­ها گزینش می­شوند. با این کار هم ابعاد بردار ویژگی کاهش می­یابد و بار محاسباتی سیستم کمتر می­گردد و هم کیفیت توصیف الگوها توسط این ویژگی‌ها بهتر می­گردد. البته اجرای این مرحله در فرآیند آموزش یک سیستم بازشناسی الگو اختیاری می باشد و اگر ویژگی­های استخراج­شده در مرحله­­ی استخراج ویژگی به حد کافی مطلوب و باکیفیت باشند، نیازی به اجرای این مرحله نیست.

پس از گزینش ویژگی، بایستی مدل رده­بندی انتخاب گردد. مدل رده­بندی هر الگوی ناشناخته را بر اساس ویژگی­های آن به یکی از کلاس­های شناخته­شده نسبت می­دهد. به اظهار ریاضی، به هر نگاشتی از فضای n-بعدی ویژگی­ها به فضای k-بعدی برچسب­های کلاس، یک رده­بندی[3] گفته می گردد. پس یک رده­بند تابعی می باشد مانند D که با ارتباط­ی (1-1) توصیف می­گردد:

[1] Classifier

[2] Feature Selection

[3] Classification

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  1. مطالعه تکنولوژی بینایی ماشین و پتانسیل های بالقوه موجود در حوزه این تکنولوژی برای ثبت ورود و خروج کالاها.
  2. یافتن الگوریتمی مناسب برای محقق ساختن ایده بهره گیری از بینایی ماشین
  3. یافتن مکان هایی که در آن ها می توان از تکنولوژی پردازش برای ثبت ورود و خروج کالاها بهره گیری نمود.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها  با فرمت ورد